Serofobija je iracionalan strah od zaražavanja HIV-om i osećaj ekstremnog straha i odbojnosti prema osobama koje žive sa HIV-om. Osoba smatra rizičnim situacije, koje u biti i ne predstavljaju rizik za prenos HIV infekcije, poput zagrljaja, rukovanja, dodira, druženja, boravka u istoj prostoriji sa osobom koja ima HIV isl. ili vidi rizik mnogo većim nego što zapravo jeste, ne praveći razliku između situacija koje su visoko (pr. pucanje kondoma pri seksualnom odnosu tokom ejakulacije) i nisko (oralni seks bez kondoma) rizične, već je svaka situacija podjednako, odnosno visoko rizična u očima osobe koja ima serofobiju.
Kao posledica ovog straha, s jedne strane može biti učestalo testiranje, pri čemu osoba ne veruje da je test validan i očekuje pozitivan rezultat, dok s druge strane može izbegavati testiranje, pri čemu je osoba ubeđena da verovatno već ima HIV. U oba slučaja, osoba u isto vreme trpi veliku uznemirenost i predviđa najgori scenario (Imam sidu, umirem, zarazio sam i druge…). Pored svega toga, osoba izbegava situacije u kojima misli da može biti izložena infekciji, te nema odnose ili ih ima retko, a kad do njih i dođe, javlja se problem sa erekcijom, nemogućnost uživanja u seksualnim odnosima, preokupiranost mislima poput da li je kondom na svom mestu, šta ako se i pored kondoma i PrEP-a zarazim isl. Očekivano onda nakon odnosa sledi veliki broj testiranja, nepoverenje u partnera i u testove, preokupiranost mislima o HIV-u. Često se javlja osećaj bespomoćnosti, umišljaj da je infekcija moguća u svakoj situaciji, a prate ih i predrasude prema HIV-u i sidi, kao i prema osobama koje sa HIV-om žive, na šta se nadovezuju stigma i diskriminacija.
Informisanost i edukacija o HIV-u i sidi jesu važne, ali većinom nedovoljne za promenu, tj. iskorenjivanje serofobije, zbog toga što koren nije u neznanju (iako ga ono potkrepljuje), već pre u simboličkom značenju serofobije. Sledi da je za prevazilaženje serofobije, pored upoznavanja sa činjenicama o mogućnostima prenosa HIV-a, neophodno da osoba razume značenje svog straha od zaražavanja HIV-om, zatim njegovo prihvatanje i suočavanje sa istim.
Pomoć pri prevazilaženju serofobije je važna, kako bismo pomogli osobi da se oseća dobro i odgovorno uživa u odnosima, ali i kako bismo smanjili predrasude u vezi sa HIV-om i osobama koje imaju HIV.
Ako i tebe muči serofobija, naš tim psihologa je tu za tebe.
Autor Jelena Jevtović, psiholog